FIAT 2800 Berlina 2.9L 4MT (85 HP)
1938–1944
84
bhp
Power
81
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2852cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 62.5kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 130km/h |
| Top Speed | 81mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5301mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Kerb Weight | 1855kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.50 X 17 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |