FIAT 3 1/2 HP 1899 0.7
1900–
3
bhp
Power
Engine
| Displacement | 679cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 3bhp |
| Power | 2.6kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 32km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 2301mm |
| Width | 1420mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 1471mm |
| Kerb Weight | 285kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 580X55 (Front) - 670X55 (Rear) |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |