FIAT 500 Abarth 695 Tributo Ferrari 1.4 5AT (180 HP)
2009–
177
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3546mm |
| Width | 1628mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2301mm |
| Kerb Weight | 1070kg |
| Boot Capacity | 187L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/40 Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |