FIAT 500 C 0.9L TwinAir 5MT (85 HP)
2009–2015
84
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
108
mph
Top Speed
57.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 875cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 62.5kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 174km/h |
| Top Speed | 108mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 57.4mpg |
| Combined | 4.1L/100km |
| Urban | 4.9L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3546mm |
| Width | 1628mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2301mm |
| Kerb Weight | 940kg |
| Boot Capacity | 184L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |