FIAT 500 C 1.3L Multijet 5MT (95 HP)
2009–2015
94
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
60.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 94bhp |
| Power | 69.9kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 60.3mpg |
| Combined | 3.9L/100km |
| Urban | 5.3L/100km |
| Extra-Urban | 3.3L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3546mm |
| Width | 1628mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2301mm |
| Kerb Weight | 1020kg |
| Boot Capacity | 184L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |