FIAT 500 C 1.4L 5MT (102 HP)
2009–2015
102
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
33
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 102bhp |
| Power | 76.1kW |
| Torque | 133Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3546mm |
| Width | 1628mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2301mm |
| Kerb Weight | 1094kg |
| Boot Capacity | 184L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |