FIAT 500 Nouva 0.5L 4MT (13 HP)
1957–1960
13
bhp
Power
53
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 479cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 13bhp |
| Power | 9.5kW |
| Torque | 27Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 85km/h |
| Top Speed | 53mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 2969mm |
| Width | 1321mm |
| Height | 1326mm |
| Wheelbase | 1839mm |
| Kerb Weight | 470kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 125 - 12 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |