FIAT 500 Nouva 0.5L 4MT (22 HP)
1957–1960
21
bhp
Power
65
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 499cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 21bhp |
| Power | 15.8kW |
| Torque | 38Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 105km/h |
| Top Speed | 65mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 2969mm |
| Width | 1321mm |
| Height | 1326mm |
| Wheelbase | 1839mm |
| Kerb Weight | 510kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 125 - 12 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |