FIAT 500 R/Rinnovata 0.6L 4MT (18 HP)
1972–1975
18
bhp
Power
62
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 594cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 18bhp |
| Power | 13.3kW |
| Torque | 36Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 100km/h |
| Top Speed | 62mph |
Fuel Economy & Emissions
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 2969mm |
| Width | 1321mm |
| Height | 1326mm |
| Wheelbase | 1839mm |
| Kerb Weight | 525kg |
| Boot Capacity | 31L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 125 - 12 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |