FIAT 500 0.9L TwinAir Turbo 5MT FWD (85 HP)
2015–
104
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 875cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 104bhp |
| Power | 77.3kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 3.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3571mm |
| Width | 1628mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2301mm |
| Kerb Weight | 1015kg |
| Boot Capacity | 184L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |