FIAT 500 1.2L 5AT FWD (69 HP)
2007–2015
68
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1242cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 102Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3546mm |
| Width | 1628mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2301mm |
| Kerb Weight | 865kg |
| Boot Capacity | 184L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |