FIAT 500C Abarth 1.4L Turbo T-JET 5MT (134 HP)
133
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 133bhp |
| Power | 99kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3546mm |
| Width | 1628mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2301mm |
| Kerb Weight | 1150kg |
| Boot Capacity | 181L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/45 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs 284 X 22 Mm |
| Rear Brakes | Discs 240 Mm X 11 Mm |