FIAT 500L 0.9L 6MT FWD (105 HP)
2017–
104
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 875cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 104bhp |
| Power | 77.3kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4242mm |
| Width | 1783mm |
| Height | 1659mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1335kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |