FIAT 500L 0.9L TwinAir Turbo 6MT FWD (85 HP)
2012–2017
83
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 875cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 83bhp |
| Power | 62kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4140mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 3mm |
| Kerb Weight | 1390kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |