FIAT 500L 1.3L MultiJet 5MT FWD (85 HP)
2012–2017
83
bhp
Power
14.9
s
0–100 km/h
102
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 83bhp |
| Power | 62kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.9s |
| Top Speed | 164km/h |
| Top Speed | 102mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 5L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4148mm |
| Width | 1783mm |
| Height | 1666mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1295kg |
| Boot Capacity | 343L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |