FIAT 500L 1.4L 6MT FWD (95 HP)
2017–
94
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 69.9kW |
| Torque | 127Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4242mm |
| Width | 1783mm |
| Height | 1659mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |