FIAT 500L 1.6L MultiJet II 6MT FWD (120 HP)
2012–2017
118
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4148mm |
| Width | 1783mm |
| Height | 1666mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 343L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |