FIAT 501 S Torpedo Sport 1.5 4MT (27 HP)
1919–1926
27
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1460cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 27bhp |
| Power | 19.9kW |
| Torque | 63Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 92km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3851mm |
| Width | 1481mm |
| Height | 1821mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1380kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 760 X 90 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |