FIAT 502 1.5
1923–1926
23
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1460cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 23bhp |
| Power | 17kW |
| Torque | 63Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 73km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 3675mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1359kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 765 X 105 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |