FIAT 505 2.3L 4MT (33 HP)
1919–1925
34
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2296cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 34bhp |
| Power | 25kW |
| Torque | 90Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 80km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 4125mm |
| Width | 1651mm |
| Wheelbase | 3051mm |
| Kerb Weight | 1958kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 820 X 120 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |