FIAT 507 2.3L 4MT (35 HP)
1926–1927
35
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2296cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 35bhp |
| Power | 26kW |
| Torque | 96Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 77km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1669mm |
| Wheelbase | 3051mm |
| Kerb Weight | 1898kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 780 X 150 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |