FIAT 514 1.4L 4MT (30 HP)
1929–1932
30
bhp
Power
41
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1438cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 30bhp |
| Power | 22kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 66km/h |
| Top Speed | 41mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3929mm |
| Width | 1481mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2530mm |
| Kerb Weight | 1010kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |