FIAT 519 Berlina 4.8 4MT (77 HP)
1922–1924
76
bhp
Power
79
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4766cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 76bhp |
| Power | 57kW |
| Torque | 211Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 127km/h |
| Top Speed | 79mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4366mm |
| Wheelbase | 3299mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |