FIAT 520 Superfiat 6.8
1921–1922
80
bhp
Power
75
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6805cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 121km/h |
| Top Speed | 75mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5235mm |
| Width | 1740mm |
| Wheelbase | 3861mm |
| Kerb Weight | 2300kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 895X135 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |