FIAT 525 3.7
1928–1929
68
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3739cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 152Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 97km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 5001mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 3401mm |
| Kerb Weight | 2508kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 4.5 X 20 (Front) - 6.2 X 32 (Rear) |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |