FIAT 595 Abarth 1.4L 5MT FWD (145 HP)
2016–2021
143
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 143bhp |
| Power | 106.6kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3660mm |
| Width | 1628mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2301mm |
| Kerb Weight | 1035kg |
| Boot Capacity | 184L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/45 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |