FIAT 595 Abarth 1.4L turismo 5MT FWD (160 HP)
2012–2015
158
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
131
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3658mm |
| Width | 1628mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2301mm |
| Kerb Weight | 1035kg |
| Boot Capacity | 184L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/40 R 17 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |