FIAT 595 Abarth 1.4L turismo 5MT FWD (165 HP)
2016–2021
163
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 163bhp |
| Power | 121.3kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3660mm |
| Width | 1628mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2301mm |
| Kerb Weight | 1035kg |
| Boot Capacity | 184L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/40 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |