FIAT 600 D 0.8L 4MT (25 HP)
1964–1969
25
bhp
Power
40
s
0–100 km/h
68
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 767cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 25bhp |
| Power | 18.4kW |
| Torque | 46Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 40s |
| Top Speed | 109km/h |
| Top Speed | 68mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3294mm |
| Width | 1379mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 1999mm |
| Kerb Weight | 605kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |