FIAT 600 Multipla 0.6L 4MT (19 HP)
1955–1960
19
bhp
Power
56
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 633cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 19bhp |
| Power | 13.9kW |
| Torque | 39Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 90km/h |
| Top Speed | 56mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3536mm |
| Width | 1450mm |
| Height | 1580mm |
| Wheelbase | 1999mm |
| Kerb Weight | 740kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.20 - 12 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |