FIAT 600 0.6L 4MT (21 HP)
1955–1969
21
bhp
Power
60
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 633cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 21bhp |
| Power | 15.4kW |
| Torque | 39Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 97km/h |
| Top Speed | 60mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3277mm |
| Width | 1379mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 1999mm |
| Kerb Weight | 610kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |