FIAT 850 Coupe 0.8L 4MT (48 HP)
1965–1968
47
bhp
Power
84
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 843cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 47bhp |
| Power | 35kW |
| Torque | 61Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 135km/h |
| Top Speed | 84mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3607mm |
| Width | 1501mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2027mm |
| Kerb Weight | 690kg |
| Boot Capacity | 119L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |