FIAT 850 Sport Coupe 0.9L 4MT (53 HP)
1968–1971
52
bhp
Power
90
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 903cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 52bhp |
| Power | 39kW |
| Torque | 65Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3650mm |
| Width | 1499mm |
| Height | 1354mm |
| Wheelbase | 2027mm |
| Kerb Weight | 726kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |