FIAT 850 Sport Spider 0.9L 4MT (52 HP)
1968–
51
bhp
Power
16.2
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 903cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 51bhp |
| Power | 38kW |
| Torque | 65Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.2s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3782mm |
| Width | 1501mm |
| Height | 1219mm |
| Wheelbase | 2027mm |
| Kerb Weight | 745kg |
| Boot Capacity | 119L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 150-13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |