FIAT 850 0.8L 4MT (36 HP)
1964–
34
bhp
Power
75
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 843cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 34bhp |
| Power | 25kW |
| Torque | 54Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 121km/h |
| Top Speed | 75mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3574mm |
| Width | 1422mm |
| Height | 1384mm |
| Wheelbase | 2027mm |
| Kerb Weight | 686kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |