FIAT Argenta 1.6L 3AT RWD (98 HP)
1981–1983
97
bhp
Power
18.2
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1585cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 97bhp |
| Power | 72.1kW |
| Torque | 132Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.2s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1150kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 Sr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |