FIAT Argenta 2.0L 5MT RWD (113 HP)
1983–1985
111
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 111bhp |
| Power | 83kW |
| Torque | 167Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4435mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1180kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |