FIAT Argenta 2.0L 5MT RWD (122 HP)
1983–1985
121
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 172Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4435mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1190kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |