FIAT Argenta 2.5L Turbo Diesel 5MT RWD (90 HP)
1983–1985
89
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2445cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 196Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4435mm |
| Width | 1656mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1305kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |