FIAT Argo 1.0L FireFly 5MT FWD (72 hp)
2017–
71
bhp
Power
13.4
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 71bhp |
| Power | 53kW |
| Torque | 107Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.4s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.9L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 3998mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2522mm |
| Kerb Weight | 1105kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |