FIAT Argo 1.3L FireFly 5MT FWD (100 HP)
2017–
99
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
18.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1332cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 73.5kW |
| Torque | 127Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.2mpg |
| Urban | 12.9L/100km |
| Extra-Urban | 14.3L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 3998mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2522mm |
| Kerb Weight | 1114kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/54 R 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |