FIAT Argo 1.8L E-Torq 5MT FWD (139 HP)
2017–
137
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1747cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 137bhp |
| Power | 102.2kW |
| Torque | 182Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 3998mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2522mm |
| Kerb Weight | 1207kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |