FIAT Brava 1.2L 5MT FWD (82 HP)
1995–2001
81
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1242cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 81bhp |
| Power | 60.3kW |
| Torque | 113Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4186mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1015kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |