FIAT Brava 1.8L 5MT FWD (113 HP)
1995–2001
111
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1747cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 111bhp |
| Power | 83kW |
| Torque | 154Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4186mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1130kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |