FIAT Brava 1.9L TDS 5MT FWD (101 HP)
1995–2001
100
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1910cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 100bhp |
| Power | 74.3kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4186mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1180kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |