FIAT Bravo 1.4L 16V 6MT FWD (90 HP)
2007–2010
89
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 128Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 179km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4336mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1205kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R 15 91H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |