FIAT Bravo 1.4L 5MT RWD (80 HP)
1995–2001
79
bhp
Power
13.8
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1370cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 58.8kW |
| Torque | 112Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.8s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4026mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1010kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |