FIAT Bravo 1.4L T-JET 6MT FWD (120 HP)
2007–2010
118
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 197km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4336mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1335kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |