FIAT Bravo 1.4L T-JET 6MT FWD (150 HP)
2007–2010
148
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 212km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4336mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1205kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225 /45 R17 91 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |