FIAT Bravo 1.6L 4AT RWD (103 HP)
1995–2001
102
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1581cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 102bhp |
| Power | 76kW |
| Torque | 144Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4026mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |